Open Monumentendagen 2026

Open Monumentendagen 2026

Zaterdag 12 en zondag 13 september Open Monumentendagen Nieuwkoop

De Open Monumentendagen in 2026 zijn op zaterdag 12 en zondag 13 september en ook gemeente Nieuwkoop doet mee.

Zo kun je Museum Nieuwkoop beide dagen van 12.00 tot 16.00 uur bezoeken. Daar ontdek je onder andere de geschiedenis van de polder, smederij, turfsteken, de Oude Hollandse Waterlinie en de bijzondere schaatsencollectie.

Ook de Reghthuystoren is op zaterdag én zondag van 12.00 tot 16.00 uur geopend. Die vind ik voor Ontdek Nieuwkoop eigenlijk een van de leukste trekkers: onder begeleiding kun je de circa 35 meter hoge toren beklimmen. Boven heb je uitzicht over de Nieuwkoopse Plassen en bij helder weer kun je zelfs Rotterdam, Amsterdam en Utrecht zien. De toren dateert uit 1627 en is het overgebleven deel van het vroegere Hooge Huys.

Lees meer op de website van de Open Monumentendag 2026.

Op de website staan alle deelnemende monumenten in onze gemeente.

Bekijk meer evenementen

Na enkele jaren uit de ‘expositieroulatie’ te zijn geweest, ontdekte Corrie Blanksma dat haar uitgangspunt niet meer in de werkelijkheid buiten haar ligt, maar binnen in haar. Nog steeds gebruikt Corrie de natuur als uitgangspunt, maar schildert niet meer de natuur buiten haar, maar verbeeldt zij de wereld in haar.

Van 29 augustus tot en met 25 november 2026 exposeert zij in het Bezoekerscentrum De Veenweiden in Alphen aan den Rijn.

Corrie beschouwt haar stijl als ‘lyrisch-expressief: een visueel gedicht. “Overal zit een verhaal achter”, stelt zij. “Ik probeer tot uitdrukking te brengen wat er in mij leeft. Maar het schilderij gaat verder dan mijn persoonlijke verhaal. 

Terugkijkend ziet Corrie vooral bomen als een rode draad door haar werk. De serie bomen zijn dit najaar met name te bewonderen in het Bezoekerscentrum De Veenweiden in Alphen aan den Rijn tijdens de openingstijden van het centrum in september en oktober van 14.00 – 17.00 uur en in november van 14.00 – 16.00 uur.

De kunstenares zal ook zelf, zoals de planning er nu uitziet, op zondagmiddag 18 oktober in het Bezoekerscentrum aanwezig zijn om haar kunstwerken toe te lichten en te vertellen over haar passie voor de natuur.

Adres: Bezoekerscentrum De Veenweiden aan de Burg. Bruins Slotsingel 15, 2403NC Alphen aan den Rijn. 

Meer informatie? Klik hier

Op vrijdagavond 11 september viert restaurant-bar Fyn aan het Water haar officiële opening met het muziekspektakel FYN op het PLEIN, met spetterende optredens van onder anderen Wolter Kroes, Rutger van Barneveld en Wessel Twaalfhoven op het Reghthuysplein.

Linda Gortzak van Fyn aan het Water kijkt uit naar de officiële opening: “We zijn ontzettend trots op wat we de afgelopen maanden met Fyn aan het Water hebben neergezet. Hiermee hebben we naast Brasserie De Otter en Herberg De Hollandsche Leeuw ons horeca-aanbod uitgebreid met een prachtige locatie aan het water. De reacties van onze gasten zijn heel positief. De officiële opening willen we daarom niet ongemerkt voorbij laten gaan, maar juist samen met Nieuwkoop en haar bezoekers vieren.”

FYN op het PLEIN begint om 20.00 uur.

Het wordt aangeboden door restaurant-bar Fyn aan het Water en is gratis toegankelijk.

Struinen, wandelen én varen tijdens de Braderie van Langeraar

Zin in een gezellige dag uit? Zet dan zaterdag 12 september in je agenda, want dan staat Langeraar weer helemaal in het teken van de jaarlijkse braderie. Van 10.00 tot 17.00 uur kun je langs meer dan 130 kramen en stands struinen, maar er is deze dag nog veel meer te beleven.

Op en rond het Kerkplein zorgen muziek, optredens en activiteiten voor volop gezelligheid. Ook aan kinderen is gedacht, met onder andere springkussens. En wie na 17.00 uur nog lang niet naar huis wil, blijft gewoon hangen: het muziekprogramma gaat in de avond verder.

Nieuw dit jaar is de Strooploop. Geen hardloopwedstrijd, maar een wandeling van ruim 11 kilometer door de omgeving van Langeraar. Je kunt tussen 10.00 en 13.00 uur starten vanaf het Kerkplein en daarna meteen de braderie op.

Liever het water op? Stap dan aan boord voor een rondvaart over de Langeraarse Plassen. Om 14.00 en 15.30 uur vertrekt het historische vaartuig Vrijwilliger vanaf de steiger aan het Kerkpad voor een tocht over het water.

Of je nu komt om te shoppen, wandelen, varen, muziek te luisteren of gewoon voor de gezelligheid: op 12 september is er genoeg reden om richting Langeraar te gaan.

Braderie Langeraar

Zaterdag 12 september 2026
10.00 – 17.00 uur
Langeraar

Lichtjes op het water tijdens het Torenschuddersfeest

Op zaterdag 12 september is het weer tijd voor een van de mooiste tradities van Nieuwkoop: het Torenschuddersfeest. Zodra de avond valt, verandert de Nieuwkoopse Plassen in een decor van lichtjes, versierde boten en gezelligheid op én rond het water.

Tijdens de traditionele gondelvaart varen prachtig verlichte boten over de plas. De deelnemers halen alles uit de kast om er iets bijzonders van te maken: aan sommige boten wordt dagen of zelfs weken gewerkt. Een jury vaart mee en kiest uiteindelijk de mooist versierde boten in verschillende categorieën.

En dan is het feest nog niet voorbij. Na de gondelvaart gaat de blik omhoog voor het grote afsluitende vuurwerk boven de Noordplas.

Zelf het Torenschuddersfeest beleven? Zoek een mooi plekje langs het water of bekijk het spektakel vanaf een boot en geniet van een typisch Nieuwkoopse avond.

Torenschuddersfeest Nieuwkoop

  • Zaterdag 12 september 2026
  • 19.00 – 23.59 uur
  • Nieuwkoopse Plassen